Україна у 2019 році: як пройдуть вибори та що буде з економікою

03.01.2019 15:46

Що чекає на Україну у 2019 році? Ми підготували ексклюзивні прогнози експертів – як пройдуть президентські і парламентські вибори, в якому напрямку буде рухатись Україна та як розподілять державний бюджет.

 

 

Головна подія 2019 року – вибори. Навесні відбудуться президентські, а вже восени – парламентські вибори.

Відтак у українців, з одного боку, багато очікувань, а з іншого – переживань та невпевненості у завтрашньому дні.

Другому туру бути

31 грудня 2018 року офіційно стартувала передвиборча кампанія, яка триватиме 90 днів. Відтепер у кандидатів є час до 3-го лютого, аби зареєструватись. Лише після того дізнаємось, скільки кандидатів реально будуть брати участь у президентських перегонах.

Однак їх сьогодні нараховують понад 30 і це вже рекордна кількість осіб. Найбільше учасників було на виборах 2004 року, коли свої кандидатури висунули відразу 26 кандидатів.

Через це буде складно набрати необхідну кількість голосів (а це більше 50%) для перемоги у першому турі.

– На даний момент неможливо однозначно стверджувати, хто переможе. Точно можна сказати лише одне – не буде переможця в першому турі. Ми знаємо як мінімум п’ятірку фаворитів. До другого туру можуть вийти Тимошенко, Порошенко, Зеленський, Гриценко і Бойко, – стверджує політолог Володимир Фесенко.

Західний курс та нові обличчя

Щодо зовнішньої політики, Фесенко прогнозує збереження західного курсу України. Як мінімум через те, що проросійські сили не прийдуть до влади.

– Вірогідність перемоги Бойко мала. Він може вийти в другий тур, але думаю, що він програє іншим потенційним фаворитам. Лише за рахунок мобілізації майданного електорату – вони не допустять реваншу колишніх регіоналів. Тому після президентських виборів майже напевно буде збережений прозахідний курс зовнішньої політики.

Політична ситуація в державі у 2019 році буде напряму залежати від того, хто стане новим президентом України. У разі зміни лідера країни, зміниться і кабінет міністрів. Тому експерти очікують нові кадри в складі уряду.

Політолог попереджає, що напередодні виборів зросте кількість провокацій та конфліктів у політичній сфері:

– В країні посилиться політична турбулентність. Можуть бути прояви конфліктності, особливо під час президентських виборів.

Новий парламент – розпорошений і поляризований

Парламентські вибори мають відбутись 27 жовтня 2019 року. На першу сесію новий парламент збереться не пізніше 16 грудня 2019 року. Тобто про результативність можна буде говорити лише у 2020 році.

– Найімовірніше наступний склад парламенту буде більш розпорошений та фрагментований, аніж нинішній. Зараз в парламенті шість фракцій, а за даними соціологів буде сім чи навіть вісім, – впевнений Фесенко.

З 2014 року, коли був сформований нинішній склад Верховної Ради, в Україні реорганізувались старі партії або ж з’явились нові. Всі вони розраховують на місце у майбутньому парламенті. Враховуючи перспективу виборів до парламенту, більшість партій вже висунули своїх лідерів на посаду президента.

Так у 2017 році з’явилась партія Слуга народу, що пов’язана зі студією Квартал 95 і її лідером – Володимиром Зеленським. Претендує на місце  парламенті і Опозиційна платформа – За життя на чолі з Вадимом Рабіновичем та Юрієм Бойко.

У 2018 році Євген Мураєв, який залишив партію За життя, створив свою політсилу – Наші. Партія вже почала свою рекламну кампанію. Національний корпус з Андрієм Білецьким, що був сформований у 2016 році, теж буде брати участь у виборах. Сьогодні Національний корпус активно розвиває регіональні осередки.

– Буде більша поляризація в складі парламенту. Збільшиться кількість представників політичних сил, які є вихідцями з колишньої Партії регіонів. Це посилить протистояння у Верховній Раді, – підсумував політолог.

У економіці – стабільність

З 1 січня вступив в силу державний бюджет на 2019 рік, який парламентарі ухвалили 23 листопада минулого року. Це основний фінансовий документ, який передбачає економічний рух країни на цілий рік.

– 2019 рік за економічними результатами мало чим буде відрізнятись від 2018. Структурно прийнятий державний бюджет на 2019 рік є ксерокопією бюджету на 2018 рік. Ніяких змін в бюджетній системі уряд на наступний рік не запланував. Це означає, що і економічна ситуація буде такою ж, як і в 2018 році, – впевнений глава Комітету економістів України Андрій Новак.

 

Заплановане держбюджетом підвищення пенсій на 20% з 1-го березня року економіст пов’язує з президентськими виборами. Він прогнозує збільшення соціальних виплат на фоні виборчих кампаній:

– Слід очікувати напередодні виборів додаткових соціальних виплат. Так зване підвищення пенсій буде відбуватись з першого березня, тобто рівно за місяць до президентських виборів. Можна очікувати, що і перед парламентськими виборами влада захоче роздати певним категоріям українців соціальні “подачки”.

Співпрацювати з МВФ продовжуємо

Нещодавно Україна отримала перший транш нової програми Stand-by від МВФ у розмірі 1,4 млрд доларів. Однак наступний транш запланований на травень 2019 року, тобто отримувати його буде вже новий президент.

– За попереднім графіком, другий транш передбачений в травні, тобто після президентських виборів, а третій – у листопаді, після парламентських. Це говорить про те, що МВФ очікує результатів виборів і хоче мати повноцінне бачення нового уряду для того, щоб вести переговори щодо подальшої співпраці з Україною, – впевнений експерт.

Однак, за його словами, співпрацювати з МВФ доведеться у будь-якому випадку. Пік зовнішньоборгових виплат припадає на найближчі три роки. Для того, аби мати змогу перекредитовуватись, Україні потрібні нові надходження:

– Працювати з МВФ доведеться будь-кому, хто прийде до влади. Якщо у нас не буде нових валютних вливань, силами лише державного бюджету ми не можемо цей борг осилити, а це означає стан дефолту державного бюджету.

Однак Андрій Новак запевняє, що у 2019 році наш державний борг буде лише зростати:

– В бюджеті передбачені витрати у 275 млрд гривень на обслуговування боргу. Для того, щоб їх забезпечити, уряд збирається взяти в борг ще 375 млрд гривень. Тобто, державний борг збільшиться на 100 млрд.

 

Таким чином 2019 рік буде одночасно і роком масштабних змін у політиці країни, і роком економічної стабільності. Це непростий час для України. Хочеться вірити лише в оптимістичні прогнози і у те, що в цьому році все зміниться на краще.

Всі новини
Переглянуто 239 раз

Залиши коментар

Коментарі (0)